درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

ورود به دنیای طراحی و برنامه نویسی سایت ؟

نویسنده متن پست
پاسخ به این پست
author
behrang
1394/04/04 12:00:00
با سلام ، می خواستم از اساتید مجرب و توانا خواهش کنم تجربیات خودشونو در مورد طراحی و برنامه نویسی سایت با ینده درمیان بگذارن و منو راهنمایی کنن . من یک سوال اساسی داشتم که هنوز به جواب نرسیدم برای برنامه نویسی سایت خیلی توصیه میشه که html و css و یکی از زبان های asp یا php یادگرفته بشه ولی هیچکس در مورد استفاده از این زبان ها به صورت عملی و پروژه محور صحبت نمیکنه میخواستم امثال بنده رو راهنمایی کنین تا بعد از یاد گیری این زبان ها چطوری از اون ها استفاده کنیم مثلا برای یک سایت فروشگاهی یا خبری یا سازمانی چه موارد دیگه ای رو باید یاد بگیریم تا بتونیم این سایت هارو طراحی و برنامه نویسی کنیم چون خیلی ها شاید این زبان ها رو بلد باشن ولی نتونن یک سایت درست کنن . از اساتید یا افراد مجرب تقاضا دارم من و امثال بنده رو راهنمایی کنید تا هم من و هم بقیه بتونیم در این زمینه موفق باشیم.
author
m-nourmohammadi
م نورمحمدی
46 ماه قبل
سلام،من استادنیستم و حرفه ای نیستم،فقط تجربیات خودم را در اختیارتون میزارم،ابتدای کار شما بایدhtml , css را یاد بگیرید،من بایک مـثال بیان میکنم،فرض کنید شما میخواید یک خونه را بسازید،ابتدا باید بیس کار را بچنید،برای بیس کار باید html بلد باشید و برای دیزاین خونه css استفاده میشه.
ما دو موضوع تو دنیای طراحی وب داریم،1.طراح وب 2.توسعه دهنده وب
طراح وب و توسعه دهنده هر دو باید css و html را بدونند،اما توسعه دهنده حتما باید زبان های برنامه نویسی تحت وب و سمت سرور مسلط باشه. از زبانهای سمت سرور مثل php،asp.net میشه نام برد. html یک زبان ایستا هستش،و نمیتونه که تغییری تو کد هاش به وجود بیاره و از سمت کلاینت میاد و برای مرورگر تفسیر میشه،اما php یک زبان پویا و داینامیک هستش که توسط سرور تفسیر و به زبان html برای مرورگر ترجمه میشه.
برای مثال:
<!DOCTYPE html>
<html>
<body>
<h1>tosinso.com</h1>
<?php
echo "salam itproe ha";
?>
</body>
</html> 
کد بالا تلفیقی از زبان php و html است،حال میتونیم با اضافه کردن css رنگ نوشته ها یا فونت و سایزشونا تغییر بدیم.
امیدوارم به دردتون خورده باشه،پایدار باشید.
author
فرهاد خانلری
فرهاد خانلری
46 ماه قبل
دوست عزیز زمانی که شما HTML , Css , ASP.net و ... رو یاد میگیرید خودتون متوجه میشید که چطور باید از این تکنولوژی ها استفاده کرد چیزی نیست که کسی بیاد و در حد تایپ چند خط در این پست مطرح کنه و شما یاد بگیرید ، کلاض برنامه نویسی اکتسابی ست هر چی بیشتر کار کنی بیشتر میفهمی و بیشتر یادش میگیری و راحت تر کد میزنی ، هر چی بیشتر کار کنی ایده هات برای نوشتن کوتاه ترین کد و زودتر به نتیجه رسیدن بیشتر خواهد شد ، فقط تمرین هست که شما رو به اوج خواهد رسوند ، در مورد پروزه عملی هم ، باید شروع کرد تا مرحله به مرحله پیش بره ،اما قبل از اون باید نیاز سنجی شه و کل پروژه روی کاغذ پیاده سازی شه یعنی مهندسی نرم افزار که شما بدونید از کجا شروع کنید و چطور پیش برید ، این روز ها کسی تمایل به برنامه نویسی به صورت فردی نداره و اکثراً در غالب تیم های برنامه نویسی کار میکنن ، که اگر اونجوری بخوایید کار کنید که حتماً براتون راحت تره چون مدیر پروزه از شما یه کدی رو میخواد شما هم اونو مینویسی و ادامه کار...
تیمی کار کردن نتیجه بهتری داره ، و در کمترین زمان به بهترین محصول خواهی رسید. یادتون باشه زمان در برنامه نویسی از مهمترین فاکتور هایی هست که مشتری بهش توجه داره.
تحلیل اولین و مهمترین کار در انجام هر پروژه ایه، زمانی که که یه پروژه مثلا طراحی وب سایت با امکانات رزرو صورت میگیره، سیستم باید قبل کد نویسی و استارت اولیه کار ( که دریافت پول هست ) مورد تحلیل و بررسی قرار بگیره، به نظر من پروژه ای که بدون تحلیل دقیق آغاز بشه، قطعا در میان راه هم مدیر پروژه، هم برنامه نویس(ها) و هم کارفرما گمراه خواهند شد و در طی زمان، نیازهای مختلفی از سیستم پیدا خواهند کرد.

تحلیل پایه و اساس هر پروژه ایه به تحلیل بستگی داره و خطا در اون میتونه به کل پروژه و حتی زمان بندی (Dead-line) و خروجی پروژه از دیدگاه کارفرما تاثیر گذار باشه، زمانی که یک تحلیل مناسب از پروژه وجود نداشته باشه، در وسط پروژه، ممکن هر لحظه، کاربرد پروژه عوض بشه که در این صورت پروژه به یک مسئله غیر قابل حل تبدیل خواهد شد و هیچوقت اتمام پذیر نخواهد شد. بخش تحلیل پروژه یک کار بسیار سخت و زمان بری ست که صرف انرژی زیادی رو میطلبه ولی اگه خوب انجام بشه و به صورت جامع و کامل به دست برنامه نویس برسه، برنامه نویسدیگه اصلا نیاز نیست وسط پروژه فکر بکنه و فقط دادهای تحلیل شده رو پیاده میکنه و کار بسیار بسیار سبک میشه، برنامه نویسان انرژی بسیار زیادی برای پروژه می گذراند ولی بدون تحلیل این انرزی میتونه خیلی بیشتر و به صورت الکی مصرف بشه.
بخش های تحلیل سیستم :
تحلیل سیستم و مبانی مهندسی اون میتونه مراحل خیلی زیادی داشته باشه، مثل تشکیل چارت Activity ، چارت Use Case و … والبته تحلیل پایگاه داده هم خودش نیاز به یه تخصص دیگریست! هر شرکت برنامه نویسی و توسعه دهنده نرم افزاری به نظر من باید یه گروهی برای تحلیل داشته باشه، چون به مرور به صورت ناخودگاه بهش اساس نیاز میکنه !
به طور مثال چارتی که پایین اومده یه چارت خیلی خیلی ساده از یه سیستم رستوران

مزیت های تحلیل پروژه قبل کد نویسی
  1. داشتن یک نمای کلی از پروژه
  2. صرفه جویی در زمان و هزینه به خصوص در امر کد نویسی
  3. عدم تغییر پروژه در وسط کار و پیاده سازی
  4. وظایف هر بخش تیم تولید کاملا مشخص می شود و هر کدام میدانند باید چه کاری را انجام دهند
  5. خروجی پروژه دقیقا همان چیزی میشه که کارفرما میخواد
پس دوست عزیز سعی کنید تحلیل پروژه قبل پیاده سازی رو انجام بدید و عادت به تحلیل کنید، هر شرکتی پس از یک مدتی به این نتیجه می رسه که به یک تحلیلگر برای پروژه های خودش نیاز داره، تحلیل تجربه بسیار بالایی میخواد و کار بسیار دشواری ست، معمولا برنامه نویس های باتجربه بعد از یه مدت طولانی به شغل تحلیل و انالیز روی می آورند و دیگر وارد دنیای کد نویسی نمی شوند.

این پست توسط 1 نفر به عنوان جواب انتخاب شده است

author
EhsaM
46 ماه قبل
با سلام
راجع به طراحی و برنامه نویسی وبسایت باید گفت که این حرفه شامل دو قسمت کلاینت ساید و سرور ساید میشه و با نام هایی از قبیل فرونت اند و بک اند نامیده میشه.
این دو علم کاملا از هم جدا و هم مرتبط با هم میباشند. منظور این است که برنامه نویس سمت کلاینت لزومی بر دانستن برنامه نویسی سمت سرور ندارد و بالعکس.
بهتر است یکی ازین دو را انتخاب کرده و در همان حوزه توانایی و تجربیات خود را بالا ببریم. اگر چه دانستن این دو بخش در کنا هم چه بسی بهتر است.
موفق باشید
احسام
author
behrang
46 ماه قبل
سلام
ممنون از توضیحات مهندس خانلری
ولی بنده انتظار داشتم خیلی ها از جمله آقای unity بیان و کمی درمورد این موضوع صحبت کنن
با توجه به اینکه الان در جامعه فقط یادگیری یک یا چند زبان برنامه نویسی توصیه میشه هیچکس در مورد نحوه ی استفاده از این زبان ها صحبت نمیکنه مثلا کسی که html , css , php یا asp رو تا حد خوبی یاد گرفته چطور میتونه وارد بازار کار بشه چطور سایت های سازمانی و فروشگاهی یا ... درست کنه ؟ و چطور از این زبان ها بهره بگیره
ممنون میشم کمی دقیق تر این موضوع بررسی بشه چون این مشکل تنها مشکل من نیست .
author
UNITY
محمد نصیری
46 ماه قبل
دوست عزیز Unity تخصصش حوزه وب و برنامه نویسی نیست ، درسته کم و بیش کار کردم اما حوزه تخصصیم این نیست و این دوستان هستند که بصورت کامل و جامع به شما توضیح دادند ، شاید نظری که میدم درست نباشه اما من به عنوان یک منتقد بیشتر در برنامه نویسی و وب فعالیت می کنم تا برنامه نویس ، پیشنهاد می کنم اگر قرار هست برنامه نویسی رو شروع کنید ، اول اساس و پایه رو طوری که دوستان گفتند یاد بگیرید و کد نویسی رو درک کنید ، بعد اگر PHP کار می کنید شروع کنید یک یا چند تا از نرم افزارهایی مثل Joomla یا Wordpress یا ... رو روش کار کنید ، بومی سازی کنید ، روش کد اضافه کنید و سعی کنید تغییرات بدید ، با همین روش می تونید شروع به کار کنید و وارد بازار کار بشید ، اما بعد از چند مدت که دیگه بومی سازی و کد اضافه کردن و تغییر ماژول ها رو یاد گرفتید به درجه ای از تخصص می رسید که خودتون می تونید محصول تولید کنید و CMS خودتون رو می تونید تولید کنید.

این از نظر من اصول کار هست هر چند دوستان برنامه نویس حرفه ای با این حالت مشکل دارن اما من همیشه برای تازه کارها این روش رو توصیه می کنم ، شما وقتی میخای یه دفه یه نرم افزار جدید بنویسی باید تجربه داشته باشی ، خرابکاری کرده باشید تا یاد گرفته باشی پس چه بهتره اول اینجور خرابکاریا رو روی محصولات Open Source انجام بدی و بعد ها محصول خودت رو تولید کنی. این دقیقا کاری هست که با صنعت های دیگه هم میشه ، شما اول یک خودرو مثل پیکان رو از انگلیس میخری و مونتاژ می کنی ، بعد از مونتاژ چند سال بعد میای قسمت های مختلفش رو دستکای می کنی و تغییر می دی ، بعد که تغییراتت خیلی شد ، خودت یک خودرو جدید تولید می کنی ، کاری که با ایران خودرو انجام شد و الان ما خودروهای سمند و سورن و دنا رو داریم که حاصل همین تغییرات روی پیکان بوده و بعدا یک محصول جدا شده .. طبیعتا ایران خودرو این زمان رو گذرونده تا تجربه به دست آورده وگرنه روز اول نمی تونست خودش خودرو تولید کنه ... اما تفاوت یک برنامه نویس حرفه ای و ساده در این هست که .... پیکان رو همزمان به ایران دادند و به کره هم دادند ... الان ما داریم بعد از 40 سال پیکان وانت میزنیم ... اونها بعد از 40 سال .... امیدوارم مطلب رو گرفته باشید. ITPRO باشید
author
prober
46 ماه قبل
البته شروع کار و ساختن سایت و تغییرات در کد سی ام اس های رایگان و اپن سورس پیشنهاد خیلی خوبیه و من از خیلی ها شنیدم اما خودم وقتی به عنوان تازه کار رفتم سراغ سی ام اس جوملا که کدش رو تحلیل کنم خیلی گیج شدم.
من فکر می کنم بهتره ابتدا واسه خودتون یه پروژه وب سایت کوچیک و ساده تعریف کنین. مثلا یه وب سایت که بنر داره منو داره و محتوای وسط صفحه اصلی که حالا می تونه دسته بندی محصولات، اخبار، خدمات و ... باشه. یه فوتر ساده که سازنده وب سایت و یا تعلق وب سایت به شرکت خاص رو نمایش می ده.
برای این پروژه کوچیک شما اول از همه یه طرح از وب سایتتون توی ذهنتون مجسم می کنید یا حتی می تونید طرح رو روی کاغذ بیارید که خیلی هم بهتره. بعد طراحی و دیزاین و چیدمان عناصر صفحه اصلی سایتتون رو با html و css انجام میدین. اینجا چون مرحله دیزاین کار هست شما نمی خواین هیچ اطلاعاتی رو برای نمایش از سرور یا از دیتابیستون بخونید. فقط درگیر ظاهر بشین. یعنی اگه قراره توی یه div وسط صفحه یه محصول با مشخصاتش نمایش داده بشه همون زمان طراحی تصویر یه محصول رو بذارید. اینجوری مجبور میشید همه کارای مربوط به css رو در همین مرحله پیش بینی و انجام بدین. یا فونت نوشته های قسمت های مختلف رو همین طور با نوشتن مستقیم یه متن بدون اینکه کد سرور سایدی اون اطلاعات رو از سرور بگیره در جای خودش تایپ کنید و بهش استایل بدید.
بعد از طراحی صفحه اصلی و یا حتی صفحات مربوط به منوها، شما باید برید سراغ پویا کردن سایت با کد سرور ساید. یعنی حالا باید اطلاعات و تصاویر محصولاتتون رو از دیتابیس در سمت سرور بخونید و در سایت نمایش بدید.
اصولا اگه قرار نیست داده ای توی دیتابیس ذخیره بشه و از اونجا بیاد روی سرور پس دیگه نیازی هم به داینامیک بودن سایت نیست. پس داشتن یه دیتابیس برای ذخیره اطلاعات محتوای داینامیک سایتتون یه امر ضروریه.
پس بهتره بگم قبل از رفتن سراغ کد سرور ساید ، بانک اطلاعاتی سایتتون رو طراحی کنید. جداول مورد نیاز رو ایجاد و رابطه ها رو مشخص کنید.
پس همیشه این 2 قدم رو قبل از اعمال کدهای php یا asp داریم: 1- دیزاین و چیدمان صفحه اصلی 2- طراحی دیتابیس
البته در پروژه های بزرگ همونطور که جناب خانلری گفتند حتما روال مهندسی نرم افزار هم قبل هرچیز باید طی بشه وگرنه یه کلاف سردرگم میشه.
و در نهایت شما ارتباط بین طراحی یا همون رابط کاربری سایتتون(user interface) و اطلاعات دیتابیستون رو با کدهای سرور ساید (مثلا php یا asp.net) برقرار می کنید.
شما به مرور می تونید همین سایت کوچک و ساده رو گسترش بدید و قابلیت های بیشتری بهش اضافه کنید. مثلا عضو گیری و ورود کاربر رو اضافه کنید. بعدها می تونید فرم ارسال نظرات و تماس با ما اضافه کنید. و ...

برای ارسال پست ابتدا به سایت وارد شوید

مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات